About Me

kolagen na zmarszczki

Jak powstają zmarszczki pod oczami

zmarszczki pod oczami
Zmarszczki to bez wątpienia najgorszy wróg każdej kobiety – jest to bowiem widoczna oznaka starzenia się organizmu. Zmarszczki to nie tylko problem estetyczny, u wielu osób jest to przyczyna niskiej samooceny, apatii, złego samopoczucia i zaniedbywania życia towarzyskiego.

Mimo, że nie da się całkowicie powstrzymać procesów starzenia się organizmu, można je skutecznie opóźniać.

Jak powstają zmarszczki? 

Pierwszymi zmarszczkami, jakie w przebiegu starzenia pojawiają się na skórze, są tak zwane kurze łapki, występujące w okolicach oczu. Następnie uwidaczniają się również linie mimiczne, które przebiegają dokładnie wzdłuż linii fizjologicznego pofałdowania skóry na danym obszarze. Jak powstają powyższe zmiany?

Po pierwsze, skóra jest największym organem w organizmie człowieka, który potrzebuje specjalnego traktowania. Wraz z upływem lat, naturalne procesy fizjologiczne czuwające nad zdrowym wyglądem skóry ulegają rozmaitym zaburzeniom – tkanka skórna zaczyna „niedomagać”, podobnie jak wiele innych narządów wewnętrznych. Takie zmiany są w pełni naturalne i trzeba się z nimi pogodzić.

Dodatkowym czynnikiem, który determinuje rozwój zmarszczek, są wahania poziomu hormonów płciowych w organizmie kobiety, która przechodzi okres menopauzy. Brak stabilizacji w wydzielaniu estrogenu powoduje, że komórki skórne nie produkują wystarczających ilości kolagenu – włóknistego białka, odpowiedzialnego za elastyczność tkanki skórnej.

Zaburzeniom ulegają również procesy regeneracyjne – nowe komórki powstają coraz wolniej i rzadziej, są również słabiej odżywione – wraz z wiekiem ustaje stopniowo tworzenie nowych naczyń krwionośnych, spada również stężenie tlenu w komórkach całego ciała.

Skóra nie zawiera również optymalnej ilości innego białka strukturalnego – elastyny, a także substancji nawilżających, np. kwasu hialuronowego. Wszystko to powoduje, że w niektórych miejscach staje się niewystarczająco napięta, co objawia się tworzeniem zmarszczek i uwidacznianiem linii mimicznych.

Co jeszcze szkodzi?

Niekorzystny wpływ na skórę ma promieniowanie ultrafioletowe, które jest przyczyną błędów w replikacji materiału genetycznego, która jest początkowym etapem tworzenia nowych komórek. Poza tym, szkodliwe działanie wykazują również powszechnie występujące zanieczyszczenia powietrza, na przykład dym papierosowy lub kwasowe tlenki.

Prześlij komentarz

0 Komentarze